iyah sarımsak ise beyaz sarımsağın 60-90 derece sıcaklıkta 60 gün bekletilerek fermente edilmesiyle oluşur. Sarımsakta bulunan alisin bu fermantasyon esnasında sadece siyah sarımsakta bulunan s-alisistein maddesine dönüşür. Suda eriyen ve yıllanmış sarımsak özütü olarak da adlandırılan bu madde, normal sarımsağa göre daha fazla antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan ve antibakteriyel bileşenler içerir.

Kabuklu normal sarımsak ve soyulmuş sarımsağa oranla daha özenle üretimden tüketiciye hızlı bir halde ulaşmakta kabuklu siyah sarımsak ürünü ise kg haliyle bütün kurumlara Sarımsak sepeti.com tarafından kısa süre içerisinde temin edilebilmektedir. Diğer ülkelerde siyah sarımsak yaşam kaynağı olarak isimlendirilmektedir. Siyah sarımsak antioksidan özelliği ile insan sağlığına olan faydası saymakla bitmemektedir. Tamamıyla vitamin deposu olan aynı zamanda çok fazla minerali içerisinde barındırmaktadır. Sarımsağın tadını sevmeyen toplumumuz siyah sarımsağın tadını sevebilmektedir. Şeker oranı diğer sarımsağa göre çok fazladır. Dünyada birçok yerde yetiştirilen sarımsaklar her anlamda insan sağlığına yararlarını sunmaya devam etmektedir. Fakat sarımsaklar temin edilirken mutlaka uygun fiyatlı ve doğal olarak üretilmesine dikkat edilerek temin edilmelidir. Ilıman iklimlerde yetişen sarımsaklar ülkemize satışları yapılan ürünlere göre daha tatlı ve doğal olmaktadır. O nedenle ülkemizde yetiştirilen doğal ürünlerin temin edilmesi daha yararlı olacaktır. Kaliteli ürünler aromalı, keskin kokulu, selenyum içeren ve süre açısından yüksek dayanıklılığa sahip ürünler arasında yer almaktadır.Taşköprü sarımsağının değişik bir lezzeti olan siyah sarımsağı mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Siyah Sarımsak, yeni geliştirilen bir fermantasyon teknoloji ürünüdür. Taze sarımsağın fermente edilip, tamamen siyah rengini alana kadar koyu renge dönüşümü ile oluşmaktadır ve bu süreçte besin içeriği de değişim göstermektedir. Fermantasyon işlemi ile sarımsağın karakteristik kokusu veren öncül maddelerin artması engellenerek istenmeyen koku ve acılığın kaybolması sağlanmaktadır. Bu sayede koku ve lezzet olarak cazip gelen Siyah Sarımsak, aynı zamanda besin içeriğinde ki öğelerin yüksek oranda artışıyla da beslenme takviyesi olarak kullanılmaktadır.