TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI NASIL YETİŞTİRİLİR?

Taşköprü sarımsağı ününü her noktaya ulaştırmış bir sarımsak türüdür. Sunduğu faydaların yanında yetiştiriciliği de oldukça önemlidir. Sarımsak yetiştiriciliği olarak ele alındğında bitkisel özelliklerinin tamamen bilinmesi, hangi toprak türünün kullanılması gerektiğinin bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Taşköprü sarımsağı yetiştiriciliği dışında birçok farklı ile ait sarımsak türü bulunmaktadır. Ancak Taşköprü özelliği toprağından kaynaklanan bir zenginlik ile sizlerin karşısına çıkmasıdır. Bu nedenle yetiştiricilikte Taşköprü sarımsağı alarak, evinizde yetiştirme imkânınız oldukça azdır.

Taşköprü sarımsağı yetiştiriciliği için ilk olarak toprağın türü kontrol edilir. Milli-kumlu toprak seven sarımsak, orta ağırlıkta verimli bir toprakta yetişebilir. Taşköprü toprağı tüm bu özellikleri sağladığı gibi yöreye özel toprak zenginliği ile mineral anlamında zengin bir yetiştiricilik sağlar. Keskin kokusu ve dayanıklılığı ile de kendini bu şekilde belli etmektedir.

Ilıman iklimlerden hoşlanan Taşköprü sarımsağı yetiştiriciliği sürecinde uzun günlerde çiçek açan bir bitkiye sahip olunduğu bilinmesi gerekmektedir. Eğer çiçeklenme bu süreç içerisinde az ise sarımsak diş sayısının daha fazla olacağı bilinmektedir. Bu nedenle sıcaklığın yüksek olması, sulamanın az yapılması ya da hiç uygulanmaması gerekir. Aynı zamanda gübre kullanımının da yeterli miktarda olması sağlanmalıdır. Sarımsak etkili bir hasat vermesi için Taşköprü sarımsağı yetiştiriciliği içerisinde sarımsak dişleri tek ya da çok sıralı dikilmektedir. Bu sıra aralığı tek sıra dikiminde 20-40 cm olması gerekirken, çok sıralı dikimde 120-150 cm aralıklarında olması gerekmektedir. Aynı zamanda dikkat edilen çapalama, sulama gibi işlemleri de belirli ölçülerde yapılmalıdır. Sulu şartlarda her sulama sonrası çapa yapılması tavsiye edilmektedir.

Sarımsak sepeti tüm bu üretim işlemlerinde sizlere tarladan toplanan Taşköprü sarımsaklarını iletmektedir. Taşköprü sarımsağı yetiştiriciliği konusunda uzmanlaşmış ve tüm dünyaya sarımsak üreten çiftçilerimizden direkt olarak sizlerin sofralarına taşıyoruz. Yetiştiriciliğin önemini biliyor ve her zaman destekliyoruz. Sizlere sunduğumuz tüm sarımsaklarımızda da bunun önemini tekrar tekrar gösteriyoruz. Alışverişlerinizde ve hizmetlerimizde her zaman müşteri memnuniyetine dayalı kalite etiği ile hizmet sunmaktayız. Sarımsak sepeti ile sizler de evinize en faydalı ve sağlıklı olan sarımsak türünü getirebilirsiniz. Sağlığınız ve doğal gıda tüketmeniz bizler için her zaman en önemli etmendir!