Neden taşköprü sarımsağı?

Günümüzde artık sağlıklı beslenmek her şeyden önemli bir hale gelmeye başladı. Çünkü sağlıksız beslenmek, beraberinde pek çok farklı sorunun gelmesine sebebiyet vermektedir. Bunu bilen insanlar da artık yemeklerini en doğal yiyecekler ile yapmaya özen gösteriyor. Taşköprü sarımsağı da yemeklerin lezzetlerini arttırmak ve sağlığı korumak adına insanların şimdilerde en fazla tercih ettiği ürünler arasında yer almakta. Üstelik Taşköprü’de yetişen bu sarımsağın tek özelliği lezzetli oluşu değil. Bilinen sarımsaklardan çok daha büyük başı olması sayesinde hem kullanımı kolay hem de oldukça ekonomiktir. Antiviral ve antibaktriyel özelliklere sahip olan sarımsak düzenli olarak tüketilirse insan sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Bunu bilen pek çok kişi de çok eski dönemlerden beri sarımsak tüketimini düzenli olarak yapmaya devam etmektedir. Taşköprü sarımsağı da klasik tarzdaki sarımsaklara nazaran çok daha fazla vitamin ve minerali bünyesinde barındırdığı için artık en fazla tercih edilen sarımsak türü olarak biliniyor. Üstelik Taşköprü sarımsağı yalnızca Türkiye sınırları içerisinde değil aynı zamanda dünyanın dört bir yanında da büyük bir beğeni ile tüketiliyor. Gerek sağlık gerekse yemeklerin, turşuların, konservelerin çok daha lezzetli olması adına kullanılan Taşköprü sarımsağı, yalnızca Taşköprü ve çevresinde değil artık pek çok yerde kullanılmaya devam ediyor. Böylece insanlar hem sağlıklarını koruyor hem de yiyeceklerini çok daha lezzetli bir hale getirmiş oluyor.

Neden taşköprü sarımsağı derken ülkemizde diğer bölgelerde de sarımsak üretimi yapılmaktadır.Yalnız Taşköprü sarımsağının tadını hiç birinde bulmanız imkansızdır.Son dönemlerde yapılan çalışmalar sonucunda Taşköprü sarımsağının bilinirliğini artırma yönündeki çalışmalar sonuç vermiştir.Özellikle son dönemlerde Taşköprü sarımsağının özellikleri ve tadı herkes tarından bilinmekte ve tercih edilmektedir.