Sofraların vazgeçilmez tatlarından bir tanesi olan sarımsak, çok uzun yıllardır başta Türk mutfağı olmak üzere dünyanın pek çok mutfağında aktif olarak kullanılıyor. Bu kadar değerli olan sarımsağın iyisini bulmak ise kimi zaman tahmin edilenden çok daha zor oluyor. Taşköprü sarımsağı ise dünyanın en iyi sarımsağı olarak bilinen sarımsak türlerinden bir tanesi. Vitamin ve mineral yönünden besin değeri en yüksek sarımsak çeşidi olan Taşköprü sarımsağın baharat oranı da yine diğerlerine nazaran yüksektir. Keskin kokusu ve aroması sayesinde yalnızca yemeklerde kullanılmıyor. Aynı zamanda sanayi, sağlık, baharat, konserve ve turşu için de Taşköprü sarımsağı en fazla kullanılan sarımsak türleri arasında yer almakta.

 

Genel olarak Şubat Mart ayları arasında ekilen Taşköprü sarımsağı nın hasadı ise Temmuz ayında yapılmakta. Çok uzun süreler boyunca dayanıklı olması ile bilinen Taşköprü sarımsağı satın alındıktan sonra uzun bir süre hiçbir sorun yaşanmadan kullanılabilmektedir. İnsan sağlığına olumlu etkileri ile bilinen bu sarımsak türü bundan dolayı çok eski zamanlardan beri sıklıkla kullanılmaya devam etmekte. Yapılan araştırmalar sonrasında ise artık insanlar gerek yemekleri gerekse sağlıkları için sarımsak kullanmak istedikleri zaman tercihlerini Taşköprü sarımsağı’ndan yana yapıyorlar. Uygun fiyatlı ve kaliteli olmasından ötürü kullanılan bu sarımsağı satın almak iste oldukça kolay. Böylece artık isteyen herkes dilediği zaman bu sarımsağı satın alarak kullanmaya başlayabiliyorlar.Ön önemli özelliği içindeki bileşenleride unutmamak lazım.

Taşköprü Sarımsağı’nın coğrafi işaret tescili için 28.05.2009 yılında coğrafi işaret başvurusu yapılmış ve 15.06.2010 tarihinde 135 numarası ile
coğrafi işaret tescili alınmıştır.