Taşköprü ilçemizde Şubat sonunda dikimi gerçekleşen ve adına uluslararası festivaller düzenlenen Beyaz Altın’ın bu yılki sarımsak hasatı başladı.
Dünyada % 7 üretim payı ile 6. sırada olan ülkemizin % 25’lik sarımsak ihtiyacını  Taşköprü’den karşılanıyor.

Dünyada pek çok yerde yetiştirilmesine rağmen, kaliteli sarımsaklar ılıman iklimlerdeki selenyumu yüksek ve kumlu topraklarda yetişmektedir.Taşköprü bölgesinde yetiştirilen sarımsak, bölgenin kendisine has toprak yapısı ve bitki örtüsü sayesinde, diğer bölgelerde yetişen sarımsaklara ve ithal olarak ülkemize giren çeşitlere kıyasla öne çıkmaktadır.

Geçtiğimiz yıl aşırı yağmur ve dolu yağışından kaynaklı rekoltesi 23 bin tondan 16 bin tona kadar düşmüştü.

Hasatı bu yıl ise rekoltenin 25 bin tonu bulması bekleniyor.Havaların normal seyretmesi ve dolu yağışının da bölgede yaşanmamasından dolayı rekoltenin 25 bin tonu bulması bekleniyor.

Sarımsak geçen yıl hava şartlarından ve veriminde az olmasından dolayı bir ara 90-100 liradan satılmıştı.

Sarımsak üreticileri, bu yıl herkesin sofrasında Taşköprü sarımsağının olacağını belirtirken verimin bir hayli fazla olduğunu gözleniyor.
Sarımsak hasatı dönemi yaklaşık 3 hafta sürecek .Taşköprü’de gün boyu tarlalarda sarımsaklar sökülerek toplanırken,sökülen taşköprü sarımsağı  tarlada da 10 gün kadar kuruması beklenecek.Kuruduktan sonra tarladan toplanarak satışa sunulacak.

Hasat zamanı, sarımsağın taze veya kuru olarak değerlendirme şekline göre değişmektedir.

Tarlasında sarımsağı özenle üretim yapan tüm çiftçilerimizi kutluyor, bereketli ve bol kazançlı bir hasat dönemi diliyoruz.